RNG Nedir? İşte RNG’nin Etkilediği 3 Faktör

Merhaba arkadaşlar, belki bir çoğunuzun diğer oyunlardan veya gündelik yaşamdan duyduğunuz “RNG” kelimesinin tam anlamı ve açılımı nedir? World of Tanks oyununda nasıl bir etkisi vardır? Bu yazımızda gelin RNG nedir ve ne işe yarar/yaramaz hep beraber inceleyelim.

RNG NEDİR?

RNG, ingilizcesi “Random Number Generator” kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçeye çevirirsek “Rastgele Sayı Oluşturucusu” gibi bir karşılığa denk gelecektir. Ancak World of Tanks oyununda olduğu gibi diğer tüm oyunlarda biz buna kısaca “Şans Faktörü” diyoruz. Her oyunda kendine göre bir işleyişi vardır. Bu işleyiş oyunu çıkartan firma, yazılım ve oyun dengesine göre değişiklik gösterebilir.  RNG negatif çalıştığı gibi pozitifte çalışabilir. Ancak biz pozitif çalıştığı zamanlardan çok genellikle başımıza negatif bir şey geldiği zaman hatırlarız kendilerini 🙂 Yanılıyor muyum?

WORLD OF TANKS OYUNUNDA RNG

World of Tanks oyununda RNG bazı faktörleri etkiler. Tabi bu faktörleri etkileme oranı belirli limitler arasındadır. Bu limitler ana (sabit) değerimizi maksimum +%25 ve minimum -%25 oranında etkileyebilir. Örneğin 100 sabit değerinde vuran bir topumuz olsun. Bu değer, RNG tarafından bahsettiğimiz yüzdelik değerler arasında herhangi bir değeri alabilir. Yani minimum 75, maksimum 125 vurabilirsiniz. Kaç vuracağınız tamamen rastgele, bizim deyimimizle şansınıza bağlıdır.

 

 

WORLD OF TANKS OYUNUNDA RNG’NİN ETKİLEDİĞİ 3 FAKTÖR

Bu oyunda RNG’nin etkilediği 3 faktör vardır. Bunlar sırasıyla hasar miktarı, isabetlilik ve deliş değerleridir. Gelin bunları örnekleriyle inceleyelim.

1.Hasar Miktarı

Yukarıda “World of Tanks Oyununda RNG” başlığı altında bahsettiğim için tekrar bahsetmeye gerek yok. Ancak RNG’nin yüzdelik olarak etkilediğini unutmayın. Yani topunuzun alfa vuruş değeri ne kadar yükselirse sabit vuruş değerinizden o kadar fazla sapacaksınız. Örneğin 500 vuran topla 375 ile 625 arasında herhangi bir değerde vuruş yapabilirken 200 vuran topla 150 ile 250 arasında bir vuruş yapacaksınız.

Ek bilgi: Her tankın bazı modüllerinin de bir can puanı vardır ve ayrıca her tankın topunun normal vuruş değerinden farklı olarak modül hasarı değeri vardır. Oyun esnasında bunlar size yansımasa da arka planda hesaplanmaktadır. Genellikle büyük kalibreye sahip topların modül hasar oranları daha yüksektir ve modül hasarlarında da RNG yukarıda bahsettiğim normal hasar oranlarınızla aynı şekilde işlemektedir.

2.İsabetlilik

Her tankın isabetlilik oranı farklıdır. Oyunda buna topum dağılımı da diyoruz. Bir KV-2 tankının kocaman bir nişangahı (dağılımı) varken M48 Patton ve Leopard 1 gibi tankların mükemmel bir dağılım oranı vardır. Ancak RNG burada da işlediği için bazen KV-2 ile hiç nişan almadan attığınız mermiler tam isabet vurabilirken, dağılımı mükemmel tanklarla tam odaklı attığınız mermiler hedefleri bulmayabilir veya sadece paletlerini kırabilir. Tabi bu gibi durumlar oyunda çok nadir olur. İşte bu durumları ortaya çıkartan RNG’dir.

3.Deliş Değerleri

Bir tanka hasar verebilmeniz için öncelikle zırhını delmelisiniz. Zırhını delebilmeniz için de mevcut deliş değerinizin o tankın efektif zırh kalınlığından fazla olması gerekir. Benim deliş değerim o tankın efektif zırhından yüksek ama nasıl delemiyorum dediğiniz mutlaka olmuştur. İşte burada yine RNG devreye giriyor. +- %25 oranında merminizin o anki deliş değerini etkileyen RNG,  normalde delemediğiniz bir tankı delebilmenizi veya tam tersi bir durumun oluşmasını sağlayabilir. Örnekle açıklarsak 200 mm’lik bir deliş değerine sahipsiniz diyelim. Burada siz atış yaptığınız anda bu değer 150mm’de olabilir 250mm’de. Bazen aynı noktaya atarsınız delmez bazen de aynı noktadan delebilirsiniz.

 

Not: RNG değeri her ne kadar %25 olsa da pratikte ortalama %10 civarında çalışmaktadır. %25 değerleri en uç noktalardır ve nadiren denk gelen bir durumdur. Yukarıda bahsettiğim 3 faktör için de bu kural geçerlidir.

 

Sonuç olarak RNG bazen sizi kurtarır bazen de garaja yollar. Forum ve portallarda yıllarca oyuncular RNG değerlerinin çok yüksek olduğunu savunsalar da genel olarak %10 civarında çalışmaktadır. RNG bu oyunda bazı şeyleri belirsizleştirir ve kimi zaman ilginç ve komik görüntüler ortaya çıkabilir. World of Tanks’ın kendi youtube sayfasında her hafta bir bölüm şeklinde RNG videosu yayınlanmaktadır. Benim gayet severek takip ettiğim bir seri olduğunu belirtmek isterim. Aşağıya örnek olarak bu seriden rastgele iki tane RNG videosu paylaşıyorum.

Attığınız mermi ammo rack olsun!

 

 

Yayınlandı
Kategoriler Genel
Görüntülenme 3147

Yorumlar

Yorum Yok

Mesaj Bırakın

Spam Koruması *