World Of Tanks Altın Yönetimi ve Ekonomisi

 

Bu blog yazımda World of Tanks oyununda altın kazanma yöntemlerinden tutun mevcut altınlarınızı verimli şekilde nasıl harcayacağınızdan bahsedeceğim.

Altın, ingilizcesiyle nam-ı diğer “gold”  bu oyunda da diğer oyunlar gibi yapımcı firmaya para kazandıran ve bazı kolaylıklar sağlayan bir tür sanal para. Forum ve diğer platformlarda zaman zaman oyunun F2p’den P2w’e doğru kaydığı yönündeki  tartışmalar sürse bile bu oyunda ki sanal paralarımız olan altın sizi oyuncuların üstüne taşımaz; atışlarınızın daha isabetli gitmesini, tankınızın hızlanmasını veya taktiksel olarak nerede durmanız gerektiğini sağlamaz. Bu tartışmalar aslında altından çok oyuna eklenen premium tanklarla ilgilidir.

Peki altın ne sağlar? Hani derler ya zaman parayla satın alınamaz diye işte bu oyunda altın alarak zaman satın almış olursunuz. Çünkü sizi oyunun akışı içinde hızlandırır ve hedeflerinize daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar. İlk olarak altın nasıl kazanılır ile başlayalım. Malum harcamak için kazanmak lazım 😀

 

World Of Tanks’ta Altın Nasıl Kazanılır?

Altın kazanmanın bir çok yolu var. En basit yolu parayla satın almak 🙂 Şaka şaka hemen goy goya vurmayalım. Zaten başlığımızın ismi altın kazanmak satın almak değil. Tecrübeli bir oyuncuysanız bahsedeceğim yollardan çoğunu hatta tamamını biliyor olabilirsiniz ama siz yine de bir göz atın belki bilmediğiniz bir şey çıkar.

1.  Oyunda belirli bir seviyeye geldiğinizde eğer bir klana sahipseniz klanınızın dünya haritası üzerindeki toprağına karşılık belirli bir miktar altın verilmektedir. Bu altının miktarı bölgeden bölgeye değişmekle beraber bölgeyi elinizde tuttuğunuz süre de önemlidir. Tabi şunu da unutmamak gerekir ki buradaki altın klan hazinesine gider. Buradan pay alabilmeniz klan yönetiminin dağıtımıyla ilgilidir.

2.  Hesabınıza telefon numarası eklemek size 100 altın kazandıracaktır.

3.  Daha önce şifrenizi hiç değiştirmediyseniz ilk şifre güncellemeniz de hesabınıza 300 altın eklenecektir.

4.  Yeni oyuncu iseniz oyun içindeki ilk eğitim görevlerini yaparak altın kazanabilirsiniz. Tam miktarını hatırlamıyorum ama başlangıç için yeterli olacaktır. Bunun yanında bir miktar premium gün de yeni oyuncular için verilmekte.

5.  World of Tanks’ın kendi turnuvaları. Buradan turnuva sayfasına ulaşabilirsiniz.

6.  ESL benim tecrübelerime göre en bol altın dağıtan elektronik spor platformu. Buradan esl sitesine ulaşabilir ve turnuvaları görüntüleyebilirsiniz.

7.  Faceit ise esl tarzında bir başka platform ancak buradaki sistem biraz daha farklı. Ladder ve turnuvalara katılarak belirli bir faceit puanı topladığınızda bunun karşılığını oyun içi altın veya premium araç alarak alabilirsiniz. Faceit sitesine gitmek için burayı tıklayın.

8.  Bazı reklamlara tıklayarak veya uygulamaları indirerek tıkladığınız reklamlar üzerinden size altın kazandıran platformlar var. Ancak tavsiyem alacağınız küçük bir miktar altın için hiç uğraşmaya değmez bile siz siz olun bunlardan uzak durun.

9.  Eskisi kadar sık olmasa da topluluk katılımcısı arkadaşların düzenlediği turnuvalara forum üzerinden katılabilirsiniz. Bunun yanında önemli zamanlarda düzenlenen etkinliklerde topluluk katılımcılarımız twitch üzerinden yayınlar yaparak çeşitli hediyeler altın ve premium gün dağıtımı yapmaktadır. Takipte kalmanızı öneririm.

 

Topluluk katılımcılarımızın twitch kanalları ve güncel yayın durumları

 

Ohzman     Mrbotosh     s0lbi     Thoreng

 

 

World Of Tanks’ta Altın Nereye Harcanır? En Etkili Nasıl Kullanılır?

Aslında altını nasıl harcayacağını çoğu tecrübeli oyuncu biliyor. Onun için bu bölüm daha çok yeni başlayan arkadaşlar için rehber niteliği taşıyacaktır. Kendi tecrübelerimle beraber altınlarınızı harcayacağınız veya harcamamanız gereken yerleri başlık başlık belirterek hangisinde ne oranda ve ne kadar altın kullanılması gerektiğini sizlere aktaracağım.

1 = 400

Altınlarınızla yukarıdaki oranda kredi takası yapabiliyorsunuz. Ancak milyonluk adam değilseniz altınlarınızı bu takasa harcamanızı hiç tavsiye etmiyorum 🙂

Premium tanklar oyun içinde size ekstra deneyim ve kredi getirir. Bunun için oyunda kalıcı olmayı düşünüyorsanız kendinizi biraz geliştirdikten sonra VIII tier premium tank almanızı öneririm. Bir tane bile premium tankınızın bulunması sizi para kasma konusunda bir nebze rahatlatacaktır. Bazı premium tanklar sadece parayla satıldığı gibi bazıları da oyun için teknoloji ağacından altınla alınabiliyor. Çok sık olmasa da bazı zamanlar etkinlikle beraber VIII tier premium tanklara %15 indirim geliyor. Bu indirimi beklemenizi tavsiye ederim. Bunun yanında her yıl çeşitli maratonlarla görevleri yapmanız karşılığında ücretsiz VIII tier premium tank elde edebiliyorsunuz. Eğer hiç altın alacak durumunuz yoksa bu etkinlikleri kaçırmamanız gerekiyor.

Premium mermilerin ücretleri tanktan tanka değişiklik göstermekle beraber premium sarf malzemeleri dahil siz siz olun hiç bir zaman bunlara altın harcamayın. Oyun kredisiyle de alınabildiğini unutmayın. Hatta %50 indirim zamanlarını bekleyip oyun kredinizle deponuzda bol bol stok yapın.

Yine tank seviyelerine göre ücretleri değişmekle beraber oyun içi kredisiyle de 7 günlük ve 30 günlük şeklinde kamuflaj satın alabilirsiniz. Altınla alınan kamuflajın kullanım süresi olmadığı için çok sık kullandığınız tanklarınıza yine %50 indirimin olduğu etkinlik günleri altınla kamuflaj almanızı öneririm. Özellikle VIII ve X tier tanklarınızın artmasıyla altınla alınan kamuflajlar sizi ileriye yönelik kâra geçirecektir. Zaten siz o zamana kadar oyunu çözmüş olur ve en iyi kararı kendinize göre verirsiniz 🙂

Oyununda altın harcanması gereken en önemli şey premium hesaptır. 1 Günlük, 3 Günlük, 1 Haftalık, 1 Aylık, 6 Aylık ve 12 Aylık olmak üzere çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Burada önemli nokta sizin oyunu ne kadar süre daha oynayacağınızdır. Genellikle 1 aylık en çok tercih edilen alternatiftir. Eğer uzun süreli oynamayı düşünüyorsanız sadece 6 ve 12 aylığın zaman zaman indirime girdiğini bilmenizi isterim. Bunun için indirimi beklemeniz sizin için çok daha ekonomik olacaktır. Aşağıda sizlere bu alternatiflerin fiyatlarını ve gün başına düşen altın fiyatlarının tablosunu paylaşacağım. Bu tablo standart fiyatlara göre oluşturulmuştur. Unutmayın 6 ve 12 aylık premium’un ayrıca indirime girdiğini tekrar hatırlatmak isterim.

Altın Miktarı | Süre  | Premium Gün Başına Düşen Altın Miktarı
24,000 12 Aylık  66.7
13,500 6 Aylık  75
2,500 1 Aylık  83.3
1,250 1 Haftalık  178.6
650 3 Günlük  216.7
250 1 Günlük  250

Bazı modülleri tankınızdan çıkartmak için 10 gerekmektedir. Eğer altınınız yoksa modülü çıkartıp başka bir tanka takamazsınız ama o modülü aldığınız ücretin yarısına satabilirsiniz. Benim tavsiyem her zaman hesabınızda bir miktar en azından modülleri çıkartmak için kullanabileceğiniz altın bulundurmanız. Yoksa sürekli bir modülü yarı fiyatına satmak size ileriye yönelik çok fazla oyun kredisi kaybettirecektir. Bunun için garajınızda satmayacağınız tankların hepsine modüllere %50 indirim geldiğinde modül takmanız. Böylelikle çok sık modül transferi de yapmamış olursunuz.

Oyunda kredinizin yanında serbest deneyim miktarınız gözükür. Bu deneyimi istediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Bu deneyim yaptığınız her maç yavaş yavaş artar. Buradaki artış miktarı normal kazandığınız deneyimin %5’i kadardır. Bir maç 1000 deneyim kazandıysanız 50 de serbest deneyim kazanmış olursunuz. Bunun yanında elit araçlarla yaptığınız maçlarda dönüştürülmemiş serbest deneyimler birikir. Bu deneyimleri 1 altın=25 serbest deneyim oranında altın ile çevirebilirsiniz. Buna altın harcayıp harcamamak size kalmış. Oyunda yeniyseniz harcamamanızı öneririm. İlerleyen zamanlarda altın durumunuza göre dönüşüm yapabilirsiniz. Genelde oyuncular bu dönüştürmeye %40 indirim geldiği zamanı bekler ve toplu olarak serbest deneyim dönüştürürler.

Altın durumunuza göre yeni mürettebatı altınla almak size kalmış bir şey. Yeni mürettebat almak veya bir mürettebatı başka araca aktarırken yeniden eğitmek için 200 altını gözden çıkartmanız lazım. Benim tavsiyem mürettebat aktarımı yaparken ya hepsini sadece kredi ile tekrar eğitmeniz ya da sadece komutanı altınla diğerlerini krediyle eğitmeniz olacaktır. Detaylı olarak bahsetmeyeceğim ama komutanın diğer mürettebat üyelerinin eğitim yüzdesini belirli bir oranda arttırdığını söyleyebilirim.

Altın harcanmanın en gereksiz olduğu iki şey daha. Özellikle garaj yuvası bu oyunda etkinlik ve oyun içi görevlerde bol bol dağıtılan bir ödül. Ancak kışla da sorun yaşamaya başlarsanız indirimi bekleyip alanınızı büyütebilirsiniz. Bir diğer nokta eğer kışlanızda yer yoksa o ülkeye ait alabileceğiniz en düşük seviye aracı alıp içine mürettebatları atabilirsiniz tabi garaj yuvanız yeterliyse.

İkisinin de ücreti 2500 altındır. Bu tamamen sizin tercihlerinize kalmış bireysel bir konudur. Herhangi tavsiye verebilecek bir şey söz konusu değildir. Tam emin olmamakla beraber ücretleri her zaman sabittir. İndirim gelmez. Sadece bazı durumlarda uygunsuz kullanıcı adınız varsa müşteri hizmetleri size bir defaya mahsus ücretsiz kullanıcı adı değiştirme hakkı verir.

Yayınlandı
Kategoriler Genel
Görüntülenme 7290

Yorumlar

 • Mstf
  28 Mayıs 2018 at 00:25 Cevap Ver
  Bide oyunun ilk görevlerini yaparsanız 1050 gold kazanabilirsiniz
 • Mstf
  28 Mayıs 2018 at 00:24 Cevap Ver
  Arkadaşlar oyunu yükleyip wargaming ID oluşturma tıklayıp hesap açın. Daha sonra hesabınızı güncelleyin. 250 gold veriyor
 • Fatmadeniz1276
  22 Aralık 2017 at 12:45 Cevap Ver
  Bana altın gönderir misiniz
 • _WORK_FORE_PEACE_
  7 Ekim 2017 at 20:19 Cevap Ver
  SELH ÜÇÜN DÖYÜŞÜRƏM
 • _WORK_FORE_PEACE_
  7 Ekim 2017 at 20:18 Cevap Ver
  Sülh üçün döyüşürəm.

Mesaj Bırakın

Spam Koruması *